Nekaj let nazaj, ko sem to prvič zasledila, sem bila TAKO ZELO hvaležna. Meni nikoli ni bil všeč zen ali kakšne druge zelo mirne, zelo statične meditacije. Tudi dolgih vodenih meditacij ne maram. To ne pomeni, da mi ne koristijo ali da jih ne potrebujem izvajati, to bolj pomeni, da sem vedno čutila, da takšne vrste meditacije niso v moji prvinski naravi in da jih počnem nekako na silo.
Zato sem se takrat z veseljem nehala ”matrat” z zenom ali z dolgimi vodenimi meditacijami. In začela več delati s svojim telesom. Se več gibala ob glasbi, svobodno, izrazno. Izvajala več meditacij v gibanju, s telesom.
In jaaaa, to je v moji naravi.
Sama plešem že od malega. Pri 15ih letih sem začela hoditi po partyjih elektronske glasbe in plesala vsak vikend po cene noči. Tako zelo sem uživala, da sem komaj čakala vikend in ples. No, sedaj, zadnjih 12 let, plešem bolj zavestno in gib uporabljam kot vsestransko tehniko povezovanja s svojim telesom, z občutki, s srcem in maternico.
Gib ob glasbi lahko zamenja veliko ostalih tehnik. Spontano gibanje, izražanje je lahko gibanje za odpiranje čaker, tehnika za prebujanje spolne energije, tehnika za prebujanje čustvenih bremen in transformacija le teh, tehnika za povezovanje z višjimi nivoji in sprejemanje svetlobe in ljubezni vase in še in še. Gib te ”poravna”, umiri, poveže s telesom, prebudi žensko in moško energijo znotraj tebe, umiri um in razmišljanje in te popolnoma sprosti.
Nekaj najbolj pomembnega pa je, pri svobodnem, izraznem plesu, da spustimo FORMO. Bolj, kot jo spustimo, bolj kot spustimo naučeno gibanje oz. nadzorovano gibanje, bolj se odpremo svoji čisti resnični avtentičnosti. Ples, gibanje, ki ga jaz izvajam nima cilja, nima začetka ali konca. Gibanje je samo izražanje tistega trenutka, ki smo je. Ni ne dober, ni ne slab. Pri plesu si ne želim biti lepa ali izgledati lepo, ne, to je že nadzorovano in fejk. Če želimo biti lepe, ko plešemo, nismo več avtentične ali v trenutku. Plešemo iz glave. S kontrolo. Takrat že izgubimo globlji pomen svobodnega plesa. Takrat že imamo cilj.
Da ne bo pomote -> nič ni narobe s tem plesom, če si to želiš. Nič ni narobe z naučenimi koraki in gibi, če si to želiš. In ja, velikokrat tudi to potrebujemo in pri tem zelo uživamo. Če želimo s plesom npr. odpreti čakre, je to seveda delno nadzorovan gib, usmerjen gib. Ali če želimo spustiti napetosti in tesnobo, je tudi to delano usmerjeno gibanje. S tem ni nič narobe.
Vendar, če želimo gibanje ob glasbi uporabiti za globljo povezavo s sabo, svojim bistvom, dušo, za izražanje notranjih stanj in občutkov, kot tehniko transformacije, takrat forma odpade, takrat odpade kontrola, nadzor, zunanji izgled gibanja. In tu se zgodi KATARZA, svoboda, preboj. Tu se zgodi sedanji trenutek.
Na našem prvem skupinskem spletnem plesu, ki bo potekal preko spleta: Ženski krog s plesom, 5.2. ob 18.30, več informacij TUKAJ, bomo imele na začetku malo usmerjanja. Vodila vas bom skozi preproste vaje, ki nam bodo pomagale spustiti ta nadzor, to formo, potem pa bomo plesale svobodno, po želji.
Ampak ne pozabi, tudi spustiti kontrolo ni kar tako, tega se moremo spet ”naučiti” ali bolj natančno ”odučiti”. Več ko vadimo, več kot plešemo, bolj lahko plešemo svobodno, izrazno in avtentično. Pa tudi veliko večji učinek ima ples na nas. Takšno gibanje pa nam definitivno prinese bolj vitalno telo, smo bolj pretočne, bolj drzne, divje in po drugi strani, bolj mirne in sproščene.
Več o spletnem dogodku Ženski krog s plesom si prebereš TUKAJ.
Z ljubeznijo,
Maja
Ples te povabi, da vstopiš v svojo avtentičnost
Gibanje ob glasbi, tem lahko rečemo tudi ples, je najbolj naravna ženstvena meditacija. Če želimo prebujati in biti bolj v ženski energiji, potem statične meditacije niso najbolj primerne za nas. Ja, seveda jih lahko izvajamo, ker potrebujemo tudi zdrav moški princip, vendar nas lahko samo statične meditacije oddaljijo od naše ženske energije.